Hypoték je celá řada a je velmi důležité vybrat tu, která se nejlépe přizpůsobí záměrům žadatele. Hypotéka na družstevní byt nebo výstavbu vysněného domu může vypadat na první pohled podobně, ale mnohdy se její podmínky velmi odlišují. Stejně tak je to s americkou hypotékou, která se v názvu od klasického hypotečního úvěru zase až tak neliší, přesto je pro financování vlastního bydlení krajně nevýhodná kvůli svému vysokému úroku. Pokud tedy v životě nastane okamžik, kdy zatoužíte po vlastním bydlení, je zapotřebí tento krok dobře promyslet. Z vlastních prostředků lze bydlení zafinancovat jen stěží a tak přichází na řadu cesta do banky, výběr vhodného úvěru atd. Kdy je tedy ten správný čas na to vzít si hypotéku?
O hypotéce má smysl uvažovat v produktivním věku
Člověk je tak starý, jak se cítí. Tak toto heslo bohužel v bance příliš neobstojí, přísné tabulky přesně určují věk, kdy je ještě možné zažádat o úvěr. Zatímco kolem 18 let je ještě příliš brzo, kolem 50 už zase pozdě. Ideální věk žadatele o hypotéku je pro banky okolo 30 let. V tu dobu už má většina lidí stále zaměstnání a stabilní příjem, který je pro získání úvěru klíčový. Hypotéka sjednaná v takovém věku má tu výhodu, že je možné jí splácet poměrně dlouhou dobu. To však neznamená, že o hypotéku nelze žádat i ve 40, je zapotřebí však počítat s kratší dobou splácení.
Česká národní banka upravuje horní věkovou hranici, do které musí být hypoteční úvěr bezpodmínečně splacen, aktuálně je to 65 let. I v tomto případě se však najdou výjimky z řad bankovních i nebankovních subjektů, které mají tuto horní hranici posunutou třeba až na 75 let.
Bez vlastních prostředků se žadatel neobejde
Nezáleží, kolik si chcete půjčit, nikdy není možné čerpat celých 100% hypotéky. Banky v současné době poskytují maximálně 80% tržní hodnoty nemovitosti, zbylých 20% musí žadatel financovat z vlastní kapsy.