Novorozené miminko dokáže prospat i šestnáct hodin. Jak roste, potřeba spánku je kratší. Pro klidný a ničím nerušený spánek malého drobečka je třeba věnovat velkou pozornost výběru postýlky, neboť zde stráví většinu svého času.
Postýlka nebo kolébka?
Řada nastávajících maminek se rozhoduje mezi kolébkou a postýlkou. Dobrým rádcem v tomto případě budou již zkušené maminky, které vám jistě rády svěří své zkušenosti z praxe, spoustu debat na toto téma naleznete i v různých internetových skupinách. Kolébka je oproti postýlce menší a vhodná opravdu jen pro prvních pár týdnů života, pokud chcete něco, co miminku bude sloužit déle, sáhněte po postýlce, z té má pak děťátko objevující okolní svět, i výborný výhled. Pokud přeci jen zatoužíte po klasické kolébce, zkuste si ji na těch pár týdnů jen půjčit u někoho ze svého okolí. Kolébky také svádí k pohupování plačícího dítěte, které si na to lehce zvykne, a když se mu houpání nebude dostávat, bude své okolí trápit usedavým pláčem. Ideální variantou je postýlka na spaní v noci a kolébka či košík díky své nižší hmotnosti a celkovým rozměrům během dne, kdy ji můžete i lehce přemístit z jedné místnosti do druhé.
Materiál
Vše, co je určeno pro malé děti, by mělo být vyrobeno z kvalitních a přírodních materiálů (bukové dřevo), to se týká nejen oblečení a hraček, ale i nábytku vč. postýlek. Místo pro spaní by mělo být především bezpečné, tzn. mít pevnou stabilitu a konstrukci, žádné vyčnívající prvky, o které by se dítě mohlo poranit, ideální jsou zakulacené rohy. Bezpečnost většího dítěte zajistí zábrana zajištěná proti snadné manipulaci. Tzv. postýlky, které rostou zároveň s dětmi, vám ušetří starost a peníze, postýlku lze v průběhu toho, jak dítě roste, jednoduše přeměnit na malou postel a ta může dobře posloužit ještě několik dalších let, až do předškolního věku.