Dýška v zahraničí

Dýška v zahraničí

No, u nás je zvykem spropitné, neboli dýška spíše dávat. Nebo alespoň příslušnou částku zaokrouhlit směrem vzhůru. I když přiznejme si to, někdy bychom za to čekání, úroveň obsluhy a předvedené gastronomické umění nedali nejraději nic. Ale právě tito „šikulové“ jako by na vyšší ohodnocení své prácičky čekali nejvíce a nejvíc sebevědomě. Pojďme si trochu přiblížit, jak to mají jinde, za hranicemi našeho státu. V zemích bližších, ale i pro nás poněkud exotičtějších. Jak bylo řečeno v úvodu, je to opravdu různé. Vybrali jsme několik nejoblíbenějších turistických destinací.
  hotel v štrasburku
Německo, Rakousko
Tady spropitné tvoří něco kolem deseti procent útraty. Portýrům v hotelu se dává asi jedno euro. Taxikáři čekají asi stejně jako barmani deset procent.
 
Francie
Zde mají příplatek za servis zahrnut ze zákona v ceně. Je to patnáct procent. Číšník z něj nic nemá. Dávat dýška není zvykem. Mírně nahoru se zaokrouhluje cena pro taxikáře. Personálu hotelu se dávají drobné.
uvnitř restaurace 
Španělsko
Tady mají spropitné vždy v ceně. Ovšem pět, deset procent zde považují za slušnost. Portýři v hotelu berou euro, pokojské euro za den. Taxikáři peníze navíc nečekají, jsou spokojeni, když pouze zaokrouhlíte účet.
 
Chorvatsko
V chorvatských restauracích očekávají v restauracích deset procent, v baru je to na vašem uvážení. Personál v hotelu dostává drobné jako ve Francii. Podobně je to s taxikáři, zaokrouhluje se mírně nahoru.
 pár na večeři
Řecko
 Řekové mají servis v ceně, takže pokud jste spokojeni se službami, je to zcela na vás. Stačí drobné. To platí i v hotelu a v taxíku.
 
Itálie
Když nemají v italské restauraci servis v ceně, dává se deset procent. V barech jen drobné. Pár euro očekávají hoteloví zaměstnanci i taxikáři.
 
Turecko
V dražších restauracích se platí dýško deset až patnáct procent, v těch obyčejnějších pět až deset procent. V hotelu se dávají za servis dvě turecké liry. Taxikáři
 peníze navíc nečekají.
 
Egypt
Tak zde peníze navíc rozhodně očekávají , nejlépe dolary. Zvykem je asi deset procent. Tamní „smlouvávací“ mentalita velí získat co nejvíce, proto není neobvyklé nespokojené mumlání. Nenechte se tím otrávit.
 
Spojené státy americké
Tak tady jsou obsluhující vlastně na dýšku závislí. Spropitné se dává patnáct až dvacet procent z účtované ceny, podle vaší spokojenosti. Dolní hranice je deset procent, i když spokojeni moc nejste. V baru se platí za drink dýško dolar, taxikářům za cestu na letiště patnáct až dvacet procent, kratší je za dolar navíc. Hotelový personál čeká dolar za odnesené zavazadlo.
 
Čína
Tak tady bylo a v některých oblastech nadále i je dýško záležitostí ilegální. Drobnou částku čekají a vítají jen průvodci, ti jsou takovou výjimkou.
 
Japonsko
Japonci spropitné nevyžadují. Spíš je dýškem můžete urazit. Kvalitní obsluha je zde považována za standard a spropitné berou jako projev nezdvořilosti.